BODY A { TEXT-DECORATION: none } A:hover { TEXT-DECORATION: none }

MAKALE 'YEREL YÖNETİMLER VE BELEDİYE ZABITASI'
 
 

Mahalli İdareler Yasa Tasarısını Görüştüler


ZAMAN İçin Tıklayın
ZAMAN


 

08.01.2003
http://www.zaman.com.tr/2003/01/08/doguanadolu/h13.htm

Malatya Belediyeler Birliği, 2003 yılı Mart ayında yasalaşması beklenen Mahalli İdareler Yasa Tasarısı’nı değerlendirdi.

Malatya Belediye Başkanı M. Yaşar Çerçi’nin başkanlığındaki toplantıya 40 dolayında belediye başkanı katıldı. Birlik, Ankara’ya iletilecek rapora son şeklini vermek üzere 8 Ocak’ta tekrar toplanacak. Belediye Meclis salonunda yapılan toplantının açılışında konuşan Belediye Başkanı M. Yaşar Çerçi, geçtiğimiz hafta Ankara’da İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen’le, yasa tasarısı hakkında yaptığı görüşmeler üzerinde bilgi verdi. Çerçi, düzenledikleri toplantının amacının yasa tasarısının şekillenmesi ile birlikte Malatya Belediyeler Birliği’nin görüşünün belirlenmesi ve Ankara’ya iletilmesi olduğunu bildirdi ve şöyle devam etti:
“Geçtiğimiz hafta Ankara’ya yaptığımız gezi sırasında Türk Belediyeler Birliği’nin yanı sıra İçişleri ve Bayındırlık Bakanımızı da ziyaret etti. Belediyeler birliklerinden yeni yasa tasarısı hakkında görüşlerini bildirmeleri istendi. Biz bu tasarı üzerindeki görüşlerimizi 10 Ocak tarihine kadar Ankara’ya bildireceğiz. Onlar da gerekli gördükleri değişiklikleri yaptıktan sonra 30 Ocak’ta meclise sunacaklarını söylediler. Yeni yasanın Mart ayının sonuna doğru meclise geleceği, Nisan başında da yasalaşmış olacağını ifade ettiler.”

Çerçi, daha sonra yasa tasarısı hakkında belediye başkanlarına bilgi verdi. Başkanlar da tasarı hakkındaki görüşlerini dile getirip, eksik gördükleri konular hakkında önerilerde bulundular. Belediye Başkanları, 8 Ocak’ta ikinci kez toplanmayı ve bu toplantıda, Ankara’ya bildirilecek görüş ve önerilerin yer aldığı rapora son şeklini vermeyi kararlaştırdılar.