BODY A { TEXT-DECORATION: none } A:hover { TEXT-DECORATION: none }

HAYAT ŞİİRLE GÜZELDİR DEĞİLMİ

DALGA Bulutu kestiler bulut üç parça Kanım yere aktı bulut üç parça İki gemiciynen Van Gogh'dan aşırılmış Bir kadının yüzü ha ha ha. Bir kadının yüzü avucum kadar İki gözümle gördüm vallahi billahi Yıldızlar vardı kafayı çekmiştim Bu kimin meyhanesi ha ha ha. Bu Ali'nin meyhanesi bu da masa Bu ipi kimse için gezdirmiyorum Bir kere asılmıştım çocukluğumda Direkler gemideydi ha ha ha. İki gemiciynen Van Gogh'dan aşırılmış Bir kadının yüzü kaçıyordu yetişemedim Ben ömrümde aşk nedir bilmedim Süheyla'yı saymasak ha ha ha.

BENİM ÇEKTİĞİM Zamanı beledim hayallerime Hasreti yükledim sazımın tellerine Gül dallarından diken dallarına Konan bir sevdadır benim çektiğim Yarin yüreğinde derinden derin Yanan bir sevdadır,benim çektiğim Siyah kirpiyinden,ela gözüne İnen bir sevdadır,benim çektiğim.

BENZEMEZ Bu sevdayı mecnun bile çekmedi Bu sevda toprağa,çöle benzemez Bülbül benim kadar çile çekmedi, Bu sevda çiçeğe,güle benzemez. Ayva sarı yalım nar ateş olur Beklerim dorukta kar ateş olur Ağlarım göz yaşım kor ateş olur Bu sevda ırmağa,sele benzemez.

DUVAR YAZILARI Sen varya sen Sigaram gibisin Dumanı saçların,ateşi gözlerin Ama ikimizin arasında bir fark var Sigaramı ben,benide sen yakıyorsun. Yarı dalgalı olmamalı deniz Ya tam durulmalı,yada kudurmalı. Yarı ümit vermemeli,sevgiliye Ya tam sevmeli,Yada çekip gitmeli..

NASİHAT Oğul; İnsan vardır şafak vaktinde doğar, Gün batarken ölürler,unutmaki dünya sandığın kadar büyük değildir,iki parlak güneşe aldanıp,sonrada karda ayazda kavrulup gitme Güçlüsün akıllısın söz sahibisin ama bunları nerede nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgarında savrulur gidersin Öfken ve benliğin bir olup aklını yener Daima sabırlı ol sebahatlı ve irdene sahip olasın Çıktığın yolu taşıycağın yükü iyi bil her işin gereğini vaktinde yap Açık sözlü ol her sözü üstüne alınma gördüğünü söyleme,bildiğini bilme sözünü unutma,sözü söz,olsun diye söyleme

MÜBECCEL İZMİRLİ Çubuklu'da Mübeccel İzmirli Vapura bindiği zaman Canyeleği sayısı da Bir adet artardı o an, Dalgıç Okulu'nun tüm öğrencileri Kıyıdan el ederlerdi ona. Ne kadar şair var Anadolu'da, Mübeccel İzmirli Mektuplaşırdı onlarla, Bir şey yemez içmezdi Beslenirdi sadece Küçük dargınlıklarla. Oymuştu baldırını, Büyük Kohinor elmasını Saklamıştı oraya, Sekseniki yılında Satmak zorunda kaldı Yüzyetmişbeş liraya. Evleri oldu; güzel; Elleri vardı ince, Bizler rakı içerdik, O, ecel şerbeti, damla, Dostları için gizledi, Çok daha önce ölmüştü Çok daha önce yoksa Yok artık Mübeccel İzmirli Bir tarak arıyor Çubuklu'da Dalgıç Okulu öğrencileri, Hışırdar durur sular Giz tutmuş bakışlarıyla Gökten boşanırcasına Ey Dalgıç Okulu öğrencileri Sularda değil o aradığınız: Bodrumlarda bodrumlarda bodrumlarda!

Cemal Süreya Üvercinka

KAR MÛSIKÎLERİ -Varşova 1927- Bin yıldan uzun bir gecenin bestesidir bu. Bin yıl sürecek zannedilen kar sesidir bu. Bir kuytu manastırda duâlar gibi gamlı, Yüzlerce ağızdan koro hâlinde devamlı, Bir erganun âhengi yayılmakta derinden... Duydumsa da zevk almadım İslâv kederinden. Zihnim bu şehirden, bu devirden çok uzakta, Tanbûri Cemil Bey çalıyor eski plâkta. Birdenbire mes'ûdum işitmek hevesiyle, Gönlüm dolu İstanbul'un en özlü sesiyle. Sandım ki uzaklaştı yağan kar ve karanlık, Uykumda bütün bir gece Körfez'deyim artık!

Yahya Kemal Beyatlı Kendi Gök Kubbemiz

Devam Edecek......

İnce Nasihatlar Güzel Sözler Sevgi-Başarı-Zenginlik