BODY A { TEXT-DECORATION: none } A:hover { TEXT-DECORATION: none }

BELEDİYE ZABITASI'

                                     Haber www.yerelnet.org.tr adlı siteden alınmıştır

AK Parti’nin “Yerel Yönetimlerde Reform” Programı Hazır...       YÖREMİZ İçin Tıklayın

                                              http://www.yoremiz.com.tr/habertop.htm#19

 

İstanbul'a özel statü geliyor İstanbul, “Başbakan” kadar güçlü yetkilerle yönetilecek.

Belediyelerin denetimi, İçişleri Bakanlığı’ndan alınıyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) geçtiğimiz dönem Meclis’ten çıkarılamayan Yerel Yönetimler Yasa tasarısını değiştiren bir taslak hazırladı. Taslağa göre, İstanbul "Başbakan" gibi çok güçlü bir Başkan tarafından yönetilecek ve belediye hizmetleri açısından, Anadolu ve Avrupa diye iki kısma ayrılacak. Ayrıca, tüm illerde koordinatör başkanlık sistemine geçilecek. Adalet, savunma, güvenlik ve büyük projeler dışında tüm yetkiler merkezi idareden alınarak yerel yönetimlere devrediliyor. Belediyeler eğitim, sağlık ve şehir içi trafik hizmetlerinin yanı sıra, din hizmetlerini de yürütecek şekilde yeniden yapılandırılacak. Ayrıca, yeni taslağa göre, belediyelerin denetimi İçişleri Bakanlığı’ndan alınarak, Sayıştay’a verilecek.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), geçtiğimiz dönemde Meclis’ten bir türlü geçirilemeyen Yerel Yönetimler Yasa tasarısını değiştiren bir taslak hazırladı. Böylece, AK Parti, seçim öncesinde miting alanlarında vatandaşlara verdiği sözlerden birini daha yerine getirmek için önemli bir adımı atmış oluyor. Yerinden ve güçlü bir yönetimi hayata geçirecek olan AK Parti, yerel yönetimleri özerk bir yapıya kavuşturmayı hedefliyor. Belediye Başkanlarının yetkilerini arttıran tasarıda, Başkanlar için “kısmi dokunulmazlık” getirilmesi öngörülüyor. İçişleri Bakanlığı’nın re’sen görevden alma yetkisi ortadan kaldırılacak. Belediye Başkanı, sadece yargı kararı ile görevden alınabilecek.

İstanbul iki bölgeye ayrılacak
Yerel yönetimleri güçlendirmeyi planlayan taslağa göre, İstanbul, “Başbakan” gibi çok güçlü bir Başkan tarafından yönetilecek ve belediye hizmetleri açısından kent, Anadolu ve Avrupa diye iki kısma ayrılacak. Tasarıda, İSKİ yasasında olduğu gibi, İstanbul için ayrı bir yasanın da hazırlanması gündeme getirilecek.Ayrıca, İstanbul'un sorunları için ayrı bir masa oluşturulacak Tüm illerde Koordinatör Başkanlık sistemine geçmeyi hedefleyen tasarı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Halil Ürün tarafından hazırlandı. Önümüzdeki günlerde partinin yetkili kurullarında tartışmaya açılacak olan taslak MKYK tarafından onaylandıktan sonra, İçişleri Bakanlığı’na gönderilecek ve burada teknik yönden son düzenlemeler de yapıldıktan sonra, Hükümet tarafından Meclis’e sevk edilecek.

Taslağı Halil Ürün hazırladı
Halil Ürün tarafından hazırlanan taslakta ayrıca, adalet, savunma güvenlik ve büyük projeler dışında, tüm yetkiler merkezi idareden alınarak, yerel yönetimlere devredilmesi öngörülüyor. Belediyeler eğitim, sağlık, sehir içi trafik hizmetlerinin yanı sıra, din hizmetlerini yürütecek şekilde yetkilendirilecek. Ak Parti, belediyelerin İçişleri Bakanlığı'ndan ayrılması için de yoğun bir çalışma içerisine girdi. Karara varıldığı takdirde, belediyeler İçişleri Bakanlığı'nın denetiminden ayrılacak, doğrudan Sayıştay ya da Danıştay'ın denetimine tabi tutulacak. AK Parti bu şekilde, İçişleri Bakanı tarafından belediye başkanlarının kolayca görevden alınmasını önlemeyi hedefliyor. Milletvekilleri gibi halk tarafından seçilmiş kişiler oldukları dikkate alınarak, belediye Başkanları’nın da, kısmi dokunulmazlığa sahip olmaları öngörülen taslağa göre, Belediye Başkanları sadece ve ancak yargı kararları ile görevden alınabilecekler.

Yerel yönetimler mali bakımdan güçlenecek
Belediyede çalışan memurların statüsünü de değiştirmeyi hedefleyen tasarıda, çalışanlara, özel sektörde çalışan sözleşmeli personel statüsü kazandırılacak. AK Partinin, seçimden önce miting meydanlarında özellikle dikkat çektiği Yerel Yönetimler Yasa tasarısında millete söz verildiği gibi kaynaklar güçlendirilecek. Taslağa göre bu, bazı vergilerin tamamının yerel yönetimler tarafından kullanılması ile sağlanacak. Örneğin trafik vergileri, yani her türlü taşıt alım-satım vergileri, emlak vergileri, çöp vergileri gibi gelirler, merkezi yönetimlere gönderilmeden, doğrudan yerel yönetimler tarafından kullanılacak. Merkezi yönetim yerel yönetimlere kaynak göndermeye devam edecek; ancak, kaynakların önemli bir kısmını yerel yönetimler, kendilerine verilecek yetkilerle sahip olacaklar. Tam anlamıyla bağımsız olmayacak olan yerel yönetimler, özerk bir hale kavuşturulacak ve merkezi yönetimden belirli miktarda maddi yardım almayı da sürdürecekler.