BODY A { TEXT-DECORATION: none } A:hover { TEXT-DECORATION: none }

iNCE NASiHATLER

Ey insan, mevcut konjonktüre uygun konuşmaya çalıştığını biliyorum ama söylediklerin yine de bir mana ifade etmiyor. Ceza Kanunu'na bir fıkra ekleyip "gözünün üstünde kaşı olmak" gibi bir suç icadetmeye çalışman anlaşılır gibi değil.

Ey insan, insanın tedbirli olması kadar güzel bir şey yoktur. Ama sen durumu abartıyorsun! Hiçbir gün lazım olur diye üç ton bozuk para biriktirilir mi?

Ey insan, arabalardaki dikiz aynası sadece gerektiğinde kullanılmalıdır. Zaman zaman da önüne baksan iyi edersin. Bu hurdaya çevirdiğin 52.nci araba!

Ey insan, doğru dürüst yemeği beceremiyorsan bir daha Big mac yeme! Her ısırdığında ketçapını    etrafa pıtlatıyorsun. Ortalık Malkoçoğlu setine döndü.

Ey insan, Titanic filmini çok sevmiş olabilirsin. Hatta gidip aynı filmi 176 kez izlemene de bir şey demiyorum. Ama hiç olmazsa şu can simidini çıkar boynundan!

Ey insan, metroya alışmak hepimiz için zor oldu. Zaman zaman hepimiz yolumuzu kaybettik. Ama sen kaybolalı 33 gün olduğu halde kahrolası gururun yüzünden hala yardım istemiyorsun. Ömrünü yeraltında mı geçirmek istiyorsun?

Ey insan, niye durduk yerde insanları panikletiyorsun? Sibel Can bir gece haber bültenlerinde görünmedi diye ille de durumda bir tuhaflık mı olması lazım? Uyuya kalmıştır kızcağız, çık artık sığınaktan haydi !

Ey insan, bir gün de ceketinin düğmelerini doğru iliklesen şaşıracağım. Ceketinin pilili olduğunu söylemem artık kurtarmıyor. Pili pantolonlarda olur, ceketlerde değil!

Ey insan, grip olmayy hiç birimiz istemeyiz. Hepimiz gripten korunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ama senin gibi nerede bir gripli görsek Sağlık Bakanlığı'na karantina dilekçesi vermiyoruz. O kadar da değil!

Ey insan, istiyorsan tabii ki sen de koleksiyon yapabilirsin. Ama doğru dürüst anladıktan sonra... Pul koleksiyonu posta pullarından yapılır bırak şu zavallı balıkları artık!

Ey insan, atıcılığında bir sınırı var. Adamın çoktan mortu çektiğine bakmayıp Napolyon Bonaparte ile komşu olduğunuzu iddia ediyorsun. Hiç olmazsa birlikte misket oynadığınızı söyleme!

Ey insan, evden gazete almaya diye çıkıyor, akşam üzeri bir sürü tabak çanakla geri dönüyorsun. Bu promosyon işleri seni iyice zıvanadan çıkardı. Evdeki 23 yemek takımı, 18 tencere seti ve 64 kepçeyi ne yapmayı düşünüyorsun!

Ey insan, düğmesini çevirdiğin halde ses çıkmıyor. Aradığın halde anteni bulamıyorsun. Bir de üstüne üstük durduğu yerde ısınıyor. Bana kalırsa sen radyo yerine dalgınlıkla ütüyü kurcalıyorsun!

Ey insan, sigarayı tutup sıkıca kül tabağının içine bastıracaksın. Duman kesilinceye kadar bastırmaya devam edeceksin. Duman kesilince sigaranın söndüğüne hükmedebilirsin. Sigaranı her söndürmek isteğinde itfaiye çağıracağına şu iki basit hareketi öğreniver de sopa yemekten kurtul, olmaz mı?

Ey insan, bir mıknatısı iple iyice bağla.Boğazından içeriye sarkıt. ipi sağa sola çekiştirerek mıknatısın midende dolaşmasını sağla. işe yaramazsa yapabileceğin bir şey yok! Sana 40 kere dikiş iğnesi ile dişlerini karıştırmamanı söyledim!

Ey insan, biliyorsun yakında başka market yok! Adamla bozuşursak sonumuz fena olur. Lütfen adamla bir daha fince konuşma olur mu?

Ey insan, bu kadar zaman uyarılarıma aldırmayıp ayakkabılarını diş fırçası ile fırçalarsan doğal olarak tabanı delindiğinde de dolgu yaptırmaya kalkarsın. Yazık değil mi parana yahu!

Ey insan Anadolu' da Elvis'i pek tanymazlar. Köy kahvelerine Elvis kıyafeti ile girmesen iyi edersin. Korkuluk olarak istihdam edilmekte fena değil ama neden Eurovision ideallerinden uzaklaşasın ki!...

              Gökhan ÖZCAN(yeni şafak)