BODY A { TEXT-DECORATION: none } A:hover { TEXT-DECORATION: none }

Zabıta'dan Yeni Haberler

ZABITADAN HABERLER

Gazete Arşivlerinde yapmış Olduğumuz Taramalar Sonucunda Son 3 Yıl İçinde Zabıta Basında Yaklaşık 1200 Kez Haber Olmuş Bu Haberlerden En İlginçlerini Toparlamaya Çalıştık...


'Kara bela' iş başında!

Kente kaçak kömür sokmak için her yolu deneyen mafya işi iyice azıttı. Kömür mafyası son olarak, kendilerine müdahale eden zabıtayı kurşun yağmuruna tuttu
Kış mevsimiyle birlikte faaliyetini hızlandıran kömür mafyasına bir türlü "Dur" denilemiyor. Su ve ekmek kamyonlarıyla bile İstanbul'a kömür sokan mafya sonunda silaha da sarıldı...Kaçak kömür taşıdıkları tespit edilen 4 traktörü Avcılar-Esenyurt sağağında durdurmak isteyen Büyükşehir Belediyesi Kontrol Dairesi Başkanlığı'na bağlı zabıta ekiplerine araçlardan ateş açıldı.

Saldırcı sonucu zabıta araçlarından birinin camı paramparça olurken, kurşunlardan kaçan diğer ekibin arabası ise şarampole yuvarlandı. Araçtaki zabıtalardan 2'si çeşitli yerlerinden yaralandı. Ekiplerinin ölümden döndüğünü hatırlatan Kontrol Daire Başkanı Ali Çolak, "Elimizden geleni yapıyoruz ancak bu zorbalarla baş etmek güç. Mevcut imkanlarla kömür mafyasının belini kırmak mümkün değil" diye konuştu. 11.18.2001 Sabah


Şişli'nin atmacaları
Başkan Sarıgül, sokaklarda terör estiren kapkaççılara karşı zabıta ekiplerinden oluşan motorize Atmaca Timi kurdu. Ekip, yoğun bölgelerde kuş uçurtmayacak
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, bir ilke daha imza atarak, kapkaççılarla mücadele etmek için özel bir ekip oluşturdu. 4'ü motosikletle görev yapacak, 4'ü ise sivil olarak cadde ve sokakları kontrol altında tutacak olan Atmaca Timi, dün işbaşı yaptı. Amaçlarının sokaklarda dehşet estiren kapkaççılara karşı yoğun bir mücadeleye giren İstanbul Emniyeti'ne destek vermek olduğunu söyleyen Başkan Sarıgül, "Her yerde polisin bulunması imkansız. Bu nedenle ilave tedbirler alınması gerekiyor. Biz de ilk olarak 8 kişiden oluşan zabıta ekibini bunun için görevlendirdik" dedi. Atmaca Timi'nde görevli zabıta sayısını ileride artıracaklarının altını çizen Sarıgül, "Özellikle halkın yoğun olduğu bölgeler sürekli kontrol altında tutulacak. Motorize ekipler sürekli seyir halinde olacak, durumundan şüphelilenleri takip edecek, kapkaç yapanları ise anında yakalayıp polise teslim edecek" diye konuştu. Kapkaç terörünün tamamen son bulması için ekip çalışmalarının yetersiz kalacağını vurgulayan Şişli Belediye Başkanı Sarıgül şunları söyledi: "Bunun için yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Belediye olarak kendi imkanlarımızla alabileceğimiz önlemleri hayata geçiriyoruz. Şişli'nin kapkaç terörü yaşanmayan bir ilçe haline gelmesini hedefliyoruz. Halktan da şüphelendikleri şahısları Atmaca Timi'ne bildirmelerini bekliyoruz." 03.07.2001 Sabah


Vatandaş! Saygılı ol biraz!
Şişli Belediyesi tarafından başlatılan 'saygısızlığa karşı' kampanya ilk kez 1930 yılında Atatürk tarafından uygulandı.
Şimdi hedef 1940 yılında kapanan 'Saygısızlıkla Savaş Derneği'ni yeniden kurmak

Geçtiğimiz haftalarda gazetelerde küçük bir haber yer aldı, Şişli Belediyesi 'saygısızlığa karşı' kampanya başlatıyormuş. Yere tükürene, arabasının sigara izmaritini caddelere boşaltana, tacizde bulunana ceza kesilecekmiş. Bu nasıl bir kampanya, gerçekten ceza kesilecek mi, kesecekse kim kesecek, bu kimin fikri? Hikayenin aslını öğrenmek için Şişli Belediyesi'ni aradığımızda konunun verilen haberden çok daha detaylı, özenli, geniş kapsamlı bir çalışma olduğunu öğrendik.

İLK KEZ 1930'DA
Saygısızlığa karşı savaş açan ilk kişi Atatürk. Onun isteği üzerine 1930 yılında 'Saygısızlıkla Savaş Derneği' kuruluyor. Amaç bozulan insan ilişkilerini biraz olsun düzeltmek, pırıl pırıl, şık sokaklarda tam bir Avrupalı gibi yaşamak. Atatürk hemen bu konuda bir afiş yapılması talimatını veriyor. İhap Hulusi afişteki çizimin yanında "Vatandaş! Yere tükürene, yasak dinlemeyene, herkesin rahatını bozana, saygısızlıkların her türlüsüne aldırmamazlık etme" sözlerine de yer veriyor. Ünlü 'Vatandaş' afişi trenlerde, tramvaylarda kısaca halkın gözünün önünde yer alan her duvarda boy gösteriyor. Fakat derneğin ömrü uzun olmuyor, 10 yıl sonra kapanıyor.

PROJE HAZIR
Gelelim bugünkü kampanyanın hikayesine... Tür Tanıtım reklam ajansının onuncu yılında, ajansın sahibi Ender Merter, yine İhap Hulusi'nin yapmış olduğu 'vatandaş' afişini kullanıyor. Çevreden birkaç kişi "Bunu şehir içinde billboardlarda kullansak..." diyor. Merter'e göre ise konsepti geliştirmek gerekiyor. Yıl 1999 ve Merter bu proje üzerinde çalışmaya başlıyor, fakat sonra hiç kimse işe el atmayınca peşini bırakıyor. İki yıl sonra ise Şişli Belediye'sinden Müjgan Erzen kendisini arıyor. Meğer belediyede iki yıl öncesinden bir afiş kalmış. Erzen bu projeyi geliştirelim diyor. Merter de "Zaten proje hazır durumda" deyince soluğu Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün yanında alıyorlar. Proje beğeniliyor ve büyük bir hızla çalışmalara başlanıyor.

UYARI YA DA CEZA
Bu çalışmalar neler diyeceksiniz. Her şeyden önce yüzlerce afiş, broşür, sticker ve daha pek çok materyal hazırlanıyor. Projenin başlamasıyla beraber apartmanların boş duvarlarında büyük vinil afişler, yaya geçitlerinde uyarılar, kısa bir sinema filmi, 'aldırmamazlık yapmayın' yazılı kravat iğneleri, konuyla ilgili kitap ayraçları, çeşitli konferanslar, üzerinde yine İhap Hulusi'nin afişini taşıyan büyük çöp kutuları ile karşılaşacağız. Hatta Mustafa Sarıgül ilkokul çocuklarına yönelik eğitici kitaplar hazırlayacaklarını da söylüyor.

'Saygısızlığa Karşı' kampanyasının ilk uygulaması için Şişli Belediyesi'ne bağlı semtler pilot bölge olarak kullanılacak. Burada 100'ün üzerinde sivil ve resmi zabıta dolaşmaya başlayacak. Diyelim ki vatandaşın biri sigarasını yere atıyor, zabıta kişiyi ya ikaz edecek ya da ona ceza kesecek. Tür Tanıtım telefon: 0212 212 34 40.

Saygısızlıkla Savaş Derneği
Fahri zabıta olmak isteyenler de bu kampanya için çalışabilecek. Konudan haberdar olan bazı ilaç firmaları, reklam ajansları ve bankalar arayarak kendilerine yardım etmek istediklerini, gerektiğinde sokakta da çalışabileceklerini söylemişler. Eh, bundan iyisi Şam'da kayısı. Mustafa Sarıgül, bu uygulamayı İstanbul'un bütün belediyelerine, oradan da Türkiye'ye yaymak istediklerini söylüyor. Hatta bunun gerçekleşeceğine dair inancı da var.

Tabii bu arada kampanyayla birlikte 'Saygısızlıkla Savaş Derneği' de yeniden kurulacak. Yeni yıl gelmeden bütün bu düzenlemeler yapılmış olacak ve bizim enteresan, naftalin kokan, fakat faydalı, benzeri olmayan yepyeni bir derneğimiz olacak. 19.08.2001 Sabah


Konducu dehşet saçtı
Sarıyer'de devriye gezen 4 kişilik zabıta ekibi, Hisarüstü 5. Sokak'ta kaçak gecekondu inşa eden Nazım Aygün'e müdahale etti.
Bu sırada gecekonducu Aygün, Zabıta Komiseri Casim Koç'u silahını çekerek rehin aldı. Başına silah dayanan Koç, bir süre Aygün ile boğuştuktan sonra kurtulmayı başardı. Çılgın konducu bu kez de kaçmaya çalışan zabıtaların arkasından rastgele kurşun yağdırdı. Şans eseri ölen ya da yaralanan olmazken, Rumelihisarı Karakolu'na teslim olan Nazım Aygün, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderildi.


Zabıta Gücü Yetersiz

Zabıta Teşkilatı’nın kuruluş yıldönümünde belediye zabıta kadrolarının yetersizliği bir kez daha gündeme geldi. 175. kuruluş yıldönümü kutlamaları nedeniyle bir açıklama yapan, Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, zabıta kadrolarının yetersiz olduğunu, 150 zabıtanın yapması gereken işi 51 zabıta ile yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Düzenlenen tören münasebetiyle bir konuşma yapan Zabıta Müdürü Erol Aydın ise, "Zabıta şehir düzenini oluştururken halkın sağlığı ve huzur korumaya yönelik çalışmalarda cezaya yönelmeden önce halkı eğitmeyi amaçlamaktadır. Hemşehrisinin mutluluğu ve sağlığı için özveri ile mesai saati gözetmeksizin günün 24 saati hizmet veren Zabıta teşkilatımızın gerçek amacı halkla el ele vererek sorunlara birlikte çare aramaktır. Halkımızın zabıtanın uzattığı dost eli kabul etmelerini istiyoruz." Diyerek, halktan anlayış ve iş birliği beklediklerini dile getirdi.
10 Eylül 2001 , PazartesiZabıta Gıda Kontrolünde
SAMSUN Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, bu yılın ilk 7 ayında iki bin esnafı denetlerken, kurallara uymayan 490 işyerine 25 milyar 750 milyon para cezası uyguladı, 65 işyerini de kapattı. Belediye Zabıta Müdürü İbrahim Aydan, sağlıklı gıda tüketimini sağlamaya yönelik gerçekleştirdikleri denetimlerde, fırıncı, simitçi, kasap, bakkal ve gıda maddeleri satışı yapan yaklaşık 2 bin esnafın denetlendiğini söyledi.

21 Ağustos 2001 , Salı
Uşak Zabıta İstiyor


Zabıta hizmetlerini 21 personelle görmeye çalışan Uşak Belediyesi yeni kadro istedi. Kanuni olarak 1000 kişiye 1 zabıta düşmesi gerektiğini belirten belediye yetkilileri Uşak’ta 140 zabıta bulunması gerekirken, 21 zabıta bulunduğunu bu yüzden de denetim hizmetlerinin yeterince yerine getirilemediğini belirttiler.

30 Ekim 2001 , SalıCuma, Dilenci Günü


Adana Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre ilde sürekli 20 dilencinin olduğunu bayram ve Cuma günleri ise bu sayının 1000’i bulduğu söylendi. Zabıta’dan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Gündoğdu dilenciliğin iyi para getiren bir meslek halini aldığını ve her geçen gün sayıları artan dilencilerle mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

4 Ocak 2002 , CumaSatırlı Direnişe
Polis El Koydu

Yakutiye Belediyesi zabıta ekipleri sağlıksız ortamda kesildiği gerekçesiyle 750 kilogram eti toplattı. Erzurum Mahallebaşı semtinde etlerini vermek istemeyen satıcılar bıçak ve satırlarla ekiplerin üzerine yürüyünce araya polis girdi. Zabıta Müdürü Naci Acar operasyonların devam edeceğini bildirdi.

14 Aralık 2001 , Cuma
Zabıtaların Dramı


Küçükçekmece'de kaçak olarak toprak dökülmesini denetlemeye giden zabıta memurları saldırıya uğradı. Saldırı sonucu 4 memur yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre, olay, önceki akşam saat 21.00 sıralarında İkitelli Varol Beton Fabrikası yanındaki boş alanda meydana geldi. Buraya kaçak olarak toprak döküldüğü ihbarını alan zabıta ekibi, denetlemek için olay yerine geldi. Bu sırada kamyonla kaçak olarak toprak döken saldırganlar, karşılarında zabıta memurlarını görünce kaba kuvvet kullanmaya başladılar. Saldırıda zabıta müdürü Alaattin Yıldırım, memurlar Şükrü Yüksel, Cezmi Kaya, Nuran Kotancı çeşitli yerlerinden yaralandı.

Yaralılar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındılar. Durumları hafif olan Şükrü Yüksel, Cezmi Kaya ve Nuran Kotancı tedavilerinden sonra taburcu olurken, durumu ağır olan Alaattin Yıldırım'ın tedavisine devam ediliyor.

Olay sonrası hastaneye gelen Küçükçekmece Belediye Başkanı Halidun Özbatur, saldırıyı kınadığını söyleyerek, "Umarım saldırganlar en kısa sürede yakalanır ve hak ettikleri cezaya çarptırılırlar." diye konuştu.


9 Ağustos 2001 , Perşembe
4900 Kişiye 1 Zabıta
Konak İlçe Belediye Başkanı Erdal İzgi, zabıta teşkilatının yeni bir yönetmelik ve kadrolaşmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, "Zabıtalar polis ve jandarma kadar önemli bir işlevi yerine getiriyor" dedi. Her yıl 1-7 Ağustos tarihleri arasında kutlanan Zabıta Haftası'nın 45. yıldönümü nedeniyle metropol ilçe belediye başkanları Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. İzgi, düzenlenen törende yaptığı konuşmada, zabıtaya yeni kadro verilememesi nedeniyle zabıta sayılarında emeklilik nedeniyle azalma olduğunu ve yaşın arttığını söyledi. Zabıta teşkilatının yeni bir yönetmelik ve kadrolaşmaya ihtiyacı olduğunu belirten İzgi, "Normalde bin 600 kişiye bir zabıta düşmesi gerekirken, en yoğun yerleşimin olduğu Konak'ta 4 bin 900 kişiye bir zabıta düşüyor" dedi.

2 Ağustos 2001 , Perşembe